
Czwartek, 10 kwietnia 2025 o godz. 18:00
Spotkanie poświęcone będzie fenomenowi integracji, asymilacji i polonizacji przybyszów z Cesarstwa Austrii, którzy od końca XVIII wieku osiedlali się w Królestwie Galicji i Lodomerii – kraju związkowym imperium Habsburgów. Proces ten prześledzimy na przykładach Austriaków, Niemców, Czechów i Węgrów, którzy stawali się Polakami w pierwszym, drugim czy trzecim pokoleniu. Barwne i mało znane historie przedstawicieli rodzin Brunstein, Heller, Konopasek, Mikolasch, Romer, Scheinocha-Wtelenský, Staff, Styka, Szaynok, Wattman, Wirstlein ilustrowane będą oryginalną ikonografią z XIX i początku XX wieku.
Wstęp wolny
Zapraszamy!
Tomasz Kuba Kozłowski
Pracownik Domu Spotkań z Historią w Warszawie – koordynator programu Warszawska Inicjatywa Kresowa, którego celem jest upowszechnianie wiedzy o historycznym i kulturowym dziedzictwie Ziem Wschodnich Rzeczypospolitej. Popularyzator wielokulturowego dziedzictwa Kresów, organizator spotkań, dyskusji, promocji książek, projekcji filmowych, wykładów dla dorosłych, zajęć edukacyjnych i warsztatów dla młodzieży, spacerów historycznych.
Autor ponad 300 prezentacji multimedialnych poświęconych historyczno-kulturowemu dziedzictwu Kresów. W latach 2007 – 2024 autorskie prezentacje poświęcone Kresom przedstawił w ponad 150 miejscowościach w kraju i za granicą. Autor i współautor kilkunastu wystaw historycznych oraz publikacji poświęconych historii harcerstwa i dziedzictwa Kresów.
Kolekcjoner i bibliofil, twórca liczącej kilkadziesiąt tysięcy obiektów, największej prywatnej kolekcji materiałów dotyczących Kresów, obejmującej druki zwarte, ciągłe i ulotne, kartografię, archiwalia, ikonografię, falerystykę, antyki, przedmioty codziennego użytku oraz wszelkie inne pamiątki pochodzące z Kresów.
W latach 1991-1997 specjalista w zakresie problematyki migracji i uchodźstwa, m. in. Pełnomocnik Ministra Spraw Wewnętrznych d/s Uchodźców, Dyrektor Biura ds. Migracji i Uchodźstwa w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych. Członek Rady do Spraw Uchodźców (1999 – 2004). W latach 90. uczestnik i animator współpracy międzynarodowej w zakresie migracji i uchodźstwa, m. in. Wiceprzewodniczący (1995-1996) i Przewodniczący Komitetu ds. Migracji Rady Europy (1996 – 1998).
W styczniu 2019 powołany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego do składu Rady Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą – Instytutu Polonika. W październiku 2022 powołany ponownie do składu Rady NIPDKzG POLONIKA.
Od 2011 roku prowadzi na Facebooku profil „Świat Kresów” informujący o działaniach i wydarzeniach związanych z popularyzacją dziedzictwa Kresów https://www.facebook.com/SwiatKresow